Yaz Ayları Geldi, Uzmanlar Maske Konusunda Uyardı! Sıcak Günlerde Bakteri Yoğunluğu Artıyor! Maskenizi Sık Sık Değiştirin…

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber yükselen sıcaklık uzmanları endişeye soktu. Dünyayı esir alan Koronavirüs hakkında yeni açıklamalar geldi. Maskeli bir şekilde devam eden sosyal hayatın sıcaklıkların artmasıyla birlikte bakterilerin ve virüslerin artacağı ortam sağlıyor. Uzmanlar ise bu konuda uyararak maskelerin sık sık değişmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Yaz Geliyor, Uzmanlar Uyarıyor!

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs için birçok aşı bulunmasına rağmen halen etkisini sürdürmeye devam ediyor. Medicana İnternational İstanbul Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Cengiz Uzun, son zamanlarda mevsimsel olarak artan ısıların sonucunda maske kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu. Maske kullanımın zor bir hal alacağını söyleyen Cengiz Uzun, “Solunum ve terleme ile birlikte sıcak havalarda maske, rahatsız edici olmasının yanı sıra hızlı bir şekilde nemlendiğinden kısa sürede etkisini kaybediyor ve bu nedenle sürekli olarak değiştirilmesi gerekiyor.” sözlerine yer verdi.

Medicana International İstanbul Hastanesi tarafından yapılan açıklamalarda Cengiz Uzun, bir solunum yolu hastalığı haline gelen Koronavirüs; açık ortamlarda ve rüzgarın yoğun olduğu ortamlarda kapalı alanlara nazaran bulaşma olasılığının daha yüksek olduğunı ifade etti. Cengiz Uzun, aşılanmanın başlaması nedeniyle rahatlık gösterilmemesi gerektiğini söylerken vaka sayılarının tamamen azlana kadar açık havada maske, mesafe ve hijyen kurallarının devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Benzer Yazı:  Anne Adaylarının Dikkatine! Bebek Cinsiyetin Hamileliğin Hangi Evresinde Öğrenilir? Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Cengiz Uzun Açıklama Yaptı!

Daha sonrasında açıklamada bulunan Cengiz Uzun, “Tek kullanımlık cerrahi maskelerin nemlendikçe düzenli aralıklarla değiştirilmesi, çıkarıldıktan sonra kesinlikle yeniden kullanılmaması ve maskeye dokunulmaması gerekiyor. Virüsün her yerde olabileceği göz önünde bulundurularak özellikle de ev dışı ortamlarda ellerin yüz bölgesine, göz, burun ve ağza kesinlikle temas ettirilmemesi, düzenli olarak el yıkama mümkün değilse, antiseptikler ile el hijyeninin sağlanması önem arz ediyor.

Şu an için ülkemizde yoğun bir şekilde aşılama işlemleri devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan iki farklı aşı seçeneği bulunuyor ve bunlar kendi aralarında çeşitli yönlerden farklılık gösterse de ikisinin de virüsten korunma, hastalığa yakalanma halinde ise yoğun bakım ihtiyacı oluşturacak düzeyde hastalığın ağırlaşmasını önleme konularında büyük oranda etkili olduğunu biliyoruz. Bu nedenle sırası gelen vatandaşların vakit kaybetmeden randevularını oluşturarak aşısını yaptırması gerekiyor.” Sözlerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir