Sezgin Baran Korkmaz Nasıl Yakalandığını Anlattı

Sezgin Baran Korkmaz Nasıl Yakalandığını Anlattı

Amerika’da ve Türkiye’de kara para aklamak suçundan dolayı hakkında arama kararı bulunan ve Avusturya’da Amerika’nın isteği ile gözaltında tutulan Sezgin Baran Korkmaz, hakkındaki iddialara cevap verdi. Korkmaz, Avusturya’da nasıl yakalandığını gazeteci İsmail Saymaz’a anlattı.

Sezgin Baran Korkmaz, hakkındaki ‘İkinci Reza Zarrab olacak’ iddialarına ilişkin olarak İsmail Saymaz’a yaptığı açıklamalarda hakkındaki ithamların çok aşağılıkça olduğunu, bu ithamları asla kabul etmediğini, bayrağına, vatanına bağlı bir Türk vatandaşı olduğunu ve bu tarz ithamların bile mide bulandırıcı olduğunu belirtti.

Para Verdiğim Bürokrat veya Gazeteci Yoktur

Türkiye’de hiçbir emniyet müdürü, bürokrat ve gazeteciye ‘rüşvet vermediği’ni dile getiren Korkmaz, kendisini “Ben namus ve şeref nedir bilirim. Tek bir para verdiğim bürokrat veya gazeteci yoktur. Zaten ifadem alınmadığı için yazılanların tümü yalandır” sözleriyle savundu.

Avusturya’da ise kendisine henüz daha hiç soru yöneltilmediğini belirten Sezgin Baran Korkmaz, ABD’deki yargı sürecinde bütün gerçeklerin ortaya çıkacağını belirterek, “Suçsuz olduğum konusunda zerre şüphem yok. Kime sorarsanız sorun, biraz hukuk ve finans bilen, yoldan geçen insana bile sorsanız, bu şekilde kara para aklanamayacağını size iki dakikada anlatır. Bendeki her şey açık, kayıtlı ve ortadadır” ifadesini kullandı.

Benzer Yazı:  Sedat Peker’in Sosyal Medya Hesapları Milli Güvenlik ve Kamu Düzeninin Korunması Gerekçesiyle Erişime Engellendi

Sezgin Baran Korkmaz Nasıl Yakalandığını Anlattı

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz‘ın sorularını yanıtlayan Korkmaz, Avusturya’da nasıl yakalandığını anlattı. İsmail Saymaz şuan Avusturya’da gözaltında bulunan Korkmaz’a avukatı aracılığıyla 8 soru sorarak ulaştı. Korkmaz ile dün görüşe giden avukatı Volkan Dülger İsmail Saymaz’ın sorularını SBK’ya iletti.

Sezgin Baran Korkmaz, Saymaz’ın otelde nasıl yakalandığına dair sorusuna cevap verdi. Korkmaz bu soruya “Yabancı ve milyarder bir iş adamı arkadaşımın evinde kalıyordum. Otele kahve içmeye gittik. Kahve içerken yakalandım.” şeklinde cevap vererek Avusturya’da nasıl yakalandığını anlattı.

Korkmaz röportajından ilgili bölüm şöyle:

Otelde nasıl yakalandınız?

– Yabancı ve milyarder bir iş adamı arkadaşımın evinde kalıyordum. Otele kahve içmeye gittik. Kahve içerken yakalandım.

Sorguda neler soruldu?

– Hiçbir sorgu olmadı. İfadem alınmadı. Yalnızca hangi nedenle yakalandığımı söylediler.

Türkiye’de rüşvet verdiğiniz emniyet müdürü, bürokrat ve gazetecilerin ismini açıkladığınız iddiası doğru mu?

– Ben namus ve şeref nedir bilirim. Tek bir para verdiğim bürokrat veya gazeteci yoktur. Zaten ifadem alınmadığı için yazılanların tümü yalandır.

Benzer Yazı:  Türkiye'nin Yeni Nesil Yerli Silahları Nefes Aldırmayacak! ALPAGU Hedefi Tam On İkiden Vurdu!

Tutukluluk ve sağlık koşullarınız nasıl?

– Sorunum yoktur. Tutuklulukta olabilecek kadar iyiyim. İki genç yabancı arkadaşla kalıyorum. Sakin ve sessizler.

 ABD’de vergi dolandırıcılığıyla elde edilen geliri Türkiye’de aklamakla suçlanıyorsunuz. Bu suçlamaya ilişkin savunmanız nedir?

– Asla böyle bir şey söz konusu değil. Paranın bana kredi olarak geldiği sözleşmelerle ortadadır. Para gelirken tüm denetimlerden geçti. Tüm uluslararası finans programlarında denetlenip öyle hesabıma girdi. Para bana geldiği zaman Jacop Kingston, Türkiye’de banka lisansı alacak kadar temizdi. Kendisine Utah Valisi ve Senatosu, Türkiye’de iş yapması için referans mektubu vermiştir. Amerika ve Türkiye’nin güvendiği bir adama ben nasıl güvenmeyeyim?

İkinci Reza Zarrab olacağınız konuşuluyor.

– Bu çok aşağılıkça bir ithamdır. Asla kabul etmiyorum. Ben bayrağına, vatanına bağlı bir Türk vatandaşıyım. Böyle şey söz konusu olması mide bulandırıcıdır.

Hem ABD, hem Türkiye tarafından iadeniz isteniyor. Hangi ülkede yargılanmak istiyorsunuz?

– Bir irade göstermem söz konusu değil. Hukuki bir süreç. Tabi ki ben ülkeme gelmek istiyorum.

Benzer Yazı:  Resmi Gazete’de Yayınlandı, TBMM Bu Yaz Tatile Girmeyecek

ABD tarafından aranmadığınızı söylüyordunuz. Fakat şimdi ABD’nin kararıyla yakalandınız. Bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

– Amerika’daki yargılamada bütün gerçekler ortaya çıkacak. Suçsuz olduğum konusunda zerre şüphem yoktur. Kime sorarsanız sorun, biraz hukuk ve finans bilen, yoldan geçen insana bile sorsanız, bu şekilde kara para aklanamayacağını size iki dakikada anlatır. Bendeki her şey açık, kayıtlı ve ortadadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir