17 Haziran 2020 Çarşamba

Mustafa Efe Saral Gölcük’ü Yasa Boğdu

Gölcük’te ikamet eden Saral ailesinin evladı 14 yaşındaki Mustafa Efe Saral, lösemi nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.


Gölcük’te ikamet eden Saral ailesinin evladı 14 yaşındaki Mustafa Efe Saral, lösemi nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Gölcük’te ikamet eden itfaiyeden emekli Engin & Arzu Saral çiftinin oğulları Mustafa Efe Saral, 1 ay önce kendisini yorgun hissettiği ve nefes almakta güçlük çektiği şikayetiyle Gölcük Necati Çelik Devlet Hastenesi’ne götürüldü. Burada yapılan teşhisler sonucu Mustafa Efe Saral’ın ciğerlerinde su toplandığı teşhis edildi. Bunun üzerine ailesi Saral’ı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne götürdü. Umuttepe’de yapılan teşhisler sonucu henüz daha 14 yaşında olan Mustafa Efe’ye Lösemi teşhisi koyuldu.

Lösemi teşhisinin üzerine İstanbul’da Ümraniye Çocuk Hastanesi’nde tedavi gören Mustafa Efe’den maalesef kötü haber geldi. Saral, yapılan tüm müdahalelere rağmen ne yazık ki Mustafa Efe kurtarılamadı. Gölcük’te Dumlupınar Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Mustafa Efe’nin acı haberi ailesini, arkadaşlarını, sevenlerini ve Gölcük halkını yasa boğdu.

Cenazesi  yarın Gölcük Tevfik hoca Camii’nde kılınacak öğle namazına müteakip Gölcük 17 Ağustos mezarlığına defin edilecektir. Başta ailesi ve arkadaşları olmak üzere sevenlerine başsağlığı dileriz.

Lösemi Hastalığı Nedir?

Lösemi kelimesi Yunanca olan ve “beyaz” anlamına gelen “leukos” ve “kan” anlamına gelen “haima” kelimelerinin birleşiminden elde edilmiş, ve hastalığı adlandırmak için kullanılmıştır. Lösemi bir diğer deyişle “kan kanseri”, kemik iliğinin anormal hücreler ile dolması ve bu hücrelerin kana ve dokulara yayılması sonucu belirti veren kötü huylu bir hastalıktır.

YAZAR: Ahmet Fırat