Koronavirüs Aşısı Yaptıranlara Alkol İçebilir Mi? Alkol İçmek Yasak Mı? Koronavirüs Aşısı Olanlar Ne Zaman Alkol İçebilir?

Son zamanlarda sürekli olarak gündeme gelen Koronavirüs aşısı hakkında Türkiye yeni bir döneme girmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı 3 farklı aşı şirketiyle anlaşma sağlayarak 14 Haziran tarihinden itibaren aşı yaşının 40’a çekilmesi bekleniyor. Tüm bu soru işaretleri bir bir çözüldüğü sırada akıllarda bir soru işareti daha oluştuğu görüldü. Koronavirüs aşısı yaptıran vatandaşlar alkol kullanımı nasıl olmalıdır? Aşı yaptıranlar alkol içebilecek mi? Tüm detaylar…

Koronavirüs Aşısı Yaptıranlar Alkol İçebilir Mi?

Son zamanlarda büyük bir artış gösteren Koronavirüs ile mücadele kapsamında aşılanma geçtiğimiz gün itibariyle başladı. Önümüzdeki günlerde aşı yaşının 40’a düşürüleceği ise Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı. Aşılama için tam 3 ayrı şirketle anlaşma sağlayan Türkiye’de aşılanma hızı inanılmaz bir şekilde devam ediyor. Aşı vurulacak olan vatandaşların akıllarında ise, aşı yapıldıktan sonra alkol alınıp alınmayacağı merak konusu oldu. Bu sorunun cevabı ise Sağlık ürünleri Düzenleme Kurulu (MHRA)’dan geldi.

Koronavirüs aşısıyla ilgili daha öncesinde yapılmış olan birkaç test üzerine alkol kullanımın aşı üzerinde etkisini azaltacağı iddia edilmişti. Alkoliklere destek amacıyla kurulmuş bir vakıf olan Drinkaware’nin ocak aylarında yaptığı bir açıklamaya göre ağır alkol tüketiminin aşı etkilerini azalttığını söylemişti. İlerleyen zamanlarda ise İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), alkol tüketiminin aşı etkileri üzerine her hangi bir değişiklik yapmadığını öne sürdü.

Benzer Yazı:  Anne Adaylarının Dikkatine! Bebek Cinsiyetin Hamileliğin Hangi Evresinde Öğrenilir? Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Alkol’ün Yan Etkisi Olur Mu?

Dünya’nın en ileri gelen sağlık kurumlarından birisi olmayı başaran MHRA’dan gelen açıklamalar doğrultusunda, “Şu anda alkol içmenin Covid aşılarının etkinliğini engellediğine dair hiçbir kanıt yok. Bu konuda endişeli olan herkese sağlık uzmanlarıyla konuşmalarını tavsiye ederiz” sözlerine yer verdi. Her ne kadar alkol kullanımın bağışıklık sistemini zayıflattığı bilinse de henüz bir yan etkisinin olduğu kanıtlanabilmiş değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir