Koronavirüs Aşısı Olanların Dikkatine! Koronavirüs Aşısı Yaptırdıktan Sonra Duşa Girilir Mi? Aşı Vurulduktan Sonra Ne Yapılması Gerekir?

Ülkemizde yeni bir aşılama dönemine girmemiz üzerine vatandaşların akıllarında onlarca soru işareti oluştu. Aşı vurulma yaşının 40 yaşa indirilmesi üzerine aşılanma inanılmaz bir ivme kazanarak devam ediyor. Tam olarak 3 firma ile anlaşma sağlayan Türkiye aşı yaptıracak olan vatandaşlara seçenek sunuyor. Peki Koronavirüs aşısı yaptıranlar hemen sonrasında banyo yapabilir mi? Tüm detaylar…

Aşı Olanlar Duşa Girebilir Mi?

Ülkemizde aşı çalışmalarında büyük bir ilerleme kaydetmesi üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada aşı yaşının 40’a kadar indiği duyurulmuştu. Aşı çalışmalarının hızlanması üzerine kafalardaki soru işaretlerinin de biriktiği görülüyor. Üç farklı şirket ile anlaşma sağlayan Sağlık Bakanlığı aşıların yan etkilerine dair oluşabilecek herhangi bir etkiyi kamuoyuna sunmaya devam ediyor. Yaz ayları boyunca devam edecek olan Koronavirüs aşısından sonra duş alınıp alınmayacağı sorusu akılları karıştırıyor.

Gündemde yer almayı başaran, “Aşı yapıldıktan sonra duşa girilir mi girilmez mi?” sorusu henüz tam bir netlik kazanmış değil. Fakat uzmanlar bu konu hakkında, aşıdan sonra banyo yapılmaması hakkında henüz bir çalışmanın yapılmadığını öne sürdü. Sıcak su ile alınan duşun lokal bir reaksiyona yol açabileceğinden yola çıkan uzmanlar, Koronavirüs aşısının üzerine daha ılık bir su ile duş alınmasını tavsiye ediyor. Koronavirüs aşısının yapılması üzerine duş yapmanın bir sakıncası olmadığı, uzmanlar tarafından ifade ediliyor.

Benzer Yazı:  Koronavirüs Aşısı Yaptıranlara Alkol İçebilir Mi? Alkol İçmek Yasak Mı? Koronavirüs Aşısı Olanlar Ne Zaman Alkol İçebilir?

Tedbirler Devam Etmeli!

Aşı yaptıranlar için açıklamada bulunan uzmanlar, aşı yaptırdıktan sonra 48 saat boyunca immun sistemini sağlıklı tutmak amacıyla beslenme ve uykuların düzenli bir şekilde yapılması gerektiğinin altı çiziliyor. Uzmanların yaptığı diğer bir açıklamada ise aşıların sadece bir önlem olduğu, maske, dezenfektan, temizlik ve sosyal mesafe kurallarının devam etmesi gerektiğini vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir