İklim Derneğinden Çarpıcı Açıklama Geldi! İklim Krizleri Artacak Mı? Krizler Devam Edecek Mi?

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan en büyük krizlerden birisi haline gelen iklimler ile ilgili İklim Derneği Başnaı Bozoğlu’ndan açıklama geldi. Yapılan açıklamada son zamanlarda yaşanan mevsimsel bozuklukların devam edeceğini ifade etti. Bozoğlu, değişen iklime ayak uydurulması gerektiğini bu değişim ile birlikte yaşanması gerektiğini vurguladı.

İklim Krizleri Devam Edecek Mi?

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Baran Bozoğlu, son zamanlarda yaşanan iklim değişiklikleri ve yağışlar hakkında iklimlerin değişime uğradığını ifade etti. Önümüzdeki günlerde yaşanacak olan hava olaylarının daha şiddetli bir şekilde devam edeceği hakkında uyarıda bulundu. Baran Bozoğlu, son zamanlarda yaşanan ani hava sıcaklık değişimleri ve sürekli olarak artış gösteren yağışlar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Baran Bozoğlu, iklimlerde yaşanan değişikliklerin son zamanlarda inanılmaz bir artış gösterdiğinin altını çizerek, “Türkiye’de her geçen gün artan obruklar, yağışlardaki sıklık ve şiddet artışı, kentte ve kırlarda ölümlere neden olan seller, sıcaklıklardaki aşırı yükseliş ve düşüşler gibi ekstrem olaylar iklim değişikliği yani iklim krizinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor​​​​​​​. Bunların şiddetinin ve sıklığının arttığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Benzer Yazı:  Bedelli Askerlik Ne Kadar Oldu? Bedelli Askerliğe Büyük Zam! Üst Üste Gelen Zamlardan Bedelli Askerlik de Nasibini Aldı!

Bozoğlu’ndan Çarpıcı Açıklama!

Daha sonrasında konuşmasına devam eden Bozoğlu, özellikle İç Anadolu bölgesi hakkında son günlerde oluşan aşırı yağışları işaret ederek, “Bir yandan kuraklıkları tartışıyoruz ama yağış olduğunda da kısa sürede yoğun bir yağış görülebiliyor. Aynı zamanda özellikle İç Anadolu’da kar yağışı günlerinin sayısı azalıyor, belki doğal su döngüsü içerisinde aynı yağış bırakılıyor ama bu çok sık ve yoğun şekilde olduğu zaman toprağın ve kentin bu suyu absorbe etmesi yani içine alıp yönetebilmesi koşulları ortadan kalkıyor” sözlerinde yer verdi. Bozoğlu, “Dolayısıyla iklim krizi şu anda çoktan başladı ve artarak devam edecek. Bugün iklim değişikliğinin etkilerini yaşıyorsak gelecek yıl çok daha şiddetli, ondan sonra sürekli çok daha şiddetli yaşayacağız” sözleriyle uyardı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir