17 Haziran 2020 Çarşamba

En Değerli 100 Marka Açıklandı

Dünyanın en kıymetli 100 markası başlığı ile bir liste yayınlayarak tertipli bir halde rapor paylaşan uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, bu yıl paylaştığı listeyi bir kez daha güncelledi.


Dünyanın en kıymetli 100 markası başlığı ile bir liste yayınlayarak tertipli bir halde rapor paylaşan uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, bu yıl paylaştığı listeyi bir kez daha güncelledi. Yapılan güncellemede çok önemli değişiklikler göze çarpıyor.

Dünyanın en kıymetli 100 markası listesinde kimler var?

Listeye şöyle bir göz atılmış olduğunda, Amazon’un 315,505 milyar dolar ile birinci sırada yer aldığı görünüyor. Perakende satış piyasasındaki liderliğini kaptırmayan firma, geçen seneye bakılırsa, marka değerini %52 oranında artırdı. Daha önce üçüncü sıraya kadar düşen şirket, büyük bir özveri ile yeniden birincilik tahtına oturdu. Peki, diğer markaların durumu iyi mi?

Listenin ilk üç sırasında bulunan öteki iki isme bakılmış olduğunda, 309,527 milyar dolarla ikinci sırada yer edinen Apple ile 309,000 milyar dolar değerle üçüncü kısma geçen Google göze çarpıyor. Perakende satış kategorisindeki Amazon bu listeden dönem dışı bırakıldığında, teknoloji marketinin lideri bir kez daha Apple oluyor. Hatırlanacağı üzere Google, geçen yıl en değerli markalar sıralamasında birinci sıradaydı.

En kıymetli 100 marka sıralamasındaki öteki detaylar
Apple ve Google’ın yanı sıra, ilk onda yer alan diğer devler arasında Microsoft; 251,244 milyar dolar değer ile dördüncü bölmede yer alırken, facebook 158,968 milyar dolar fiyat ile altıncı sırada bulunuyor. Çok uluslu bir holding olan Çinli şirket Tencent ise 130,862 milyar dolarla sekizinci kısımda yer alarak dikkatleri üzerine çekiyor.

En değerli 100 marka sıralamasında Microsoft isminin kıymeti geçen yıla bakılırsa %25 artarken, Apple %3 oranında bir kıymet artırımı sağladı. Google ise bu alanda yalnızca %2’lik bir kıymet artırımı elde edebildi. Teknoloji sektöründeki markaların kıymeti senelik bazda %4 artarken, telekomünikasyon alanındaki markaların değeri %1 oranında bir artış gösterdi.

Piyasaya sürülen listeye bakılırsa en kıymetli ilk on marka şu şekilde:

  1. Amazon
  2. Apple
  3. Google
  4. Microsoft
  5. Visa
  6. Facebook
  7. Alibaba
  8. Tencent
  9. McDonald’s
  10. AT&T

Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

YAZAR: Ahmet Fırat